TATLANDIRICILAR

SORBİTOL - E420:
Meyvelerde doğal olarak bulunur ve şekere oldukça yakın bir üründür. Diyabetik İçecek ve yiyecekler, unlu mamüller, şekerlemeler, rendelenmiş hindistan cevizi, sakız gibi ürünlerde kullanılan doğal bir tatlandırıcı ve kıvam vericidir. Berrak, renksiz, tatlı ve şurup kıvamında sıvıdır.

SAKARİN :
Yapay bir tatlandırıcıdır. Temel maddesi benzoik sülfinit olan sakarin, sakarozdan daha tatlı olup, izne bağlı olarak içki, şekerleme, ilaç ve diş macunu gibi ürünlerde tat vermek için kullanılır. Raf ömrü gıda maddelerinde 6 ay gibi kısayken, ilaçlarda 2 yıl kadardır.

ASPARTAM E951 :
Kimyasal formülü "Aspartil-Fenilalanin-1-Metil Ester" olan bir tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat ve fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir dipeptidin metil esteridir. Çay şekerinden 180 kat daha tatlıdır. Fenilketonuri (PKU hastalığı olan kişiler aspartam tüketmemelidir!.)

ASESÜLFAM K E950 :
Asesülfam K E950 veya Ace K olarak da bilinen asesülfam potasyum, genellikle Sunett ve Sweet One ticari isimleri altında pazarlanan kalorisiz bir şeker ikamesidir. Avrupa Birliğinde, E950 E numarası altında bilinmektedir. 1967'de Hoechst AG'de Alman kimyager Karl Clauss tarafından tesadüfen keşfedilmiştir.

DEKSTROZ (MISIR ŞEKERİ) :
Canlı organizmanın enerji enerji kaynağıdır.Hem doğal bir tatlandırıcı hem de renk verici olarak ekmekte, karamelde, kurabiyelerde,ilaç sanayiinde ve pek çok üründe kullanılır. Kokusuz, suda çözünebilen beyaz tatlı toz.